3 Ekim 2011 Pazartesi

SoNBaHaR

  İlk ya da son farketmez ,iki baharı da çok severim ben.Serin,berrak havada yürüyüşleri,açık havada sıcaktan bunalmadan vakit geçirmeyi,yaprakların renk değişimini,yağmuru seyretmeyi...Her nekadar sonbaharı depresif bulanlar olsada , her mevsim gibi sonbahar da ayrı güzel.
  Hava değişimiyle birlikte bu dönemde lupus hastalarında ağrılarda artış,yorgunluk,uykusuzluk ,halsizlik... gibi sorunlar olabilir.Mevsimsel geçişlerde beslenmemize ve uykumuza herzamankinden daha fazla dikkat etmemiz gerek.Gribinde kendini göstermeye başladığı bu dönemde grip aşısı olmak,kalabalık yerlerde fazla bulunmamak yada maske takmak,yanımızda antibakteriyal mendil taşıyıp,ellerimizi sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
 Yağmurdan sonra gökyüzünde insanları mutlu eden negatif iyonların arttığını biliyormuydunuz? Bilim adamları negatif iyonların havadaki tozu,polenleri,dumanı,kokuyu,bakteriyi azaltırken astım, alerji, mevsimsel duygu durumu bozukluklarını,depresyon,yorgunluk gibi şikayetlere iyi geldiğini bulmuşlar.
  Ormanlarda ve deniz kenarında her santimetre küpte 400 negatif iyon varken,şehirlerde yoğun trafikte,iş yerlerinde bu sayı 100lere düşer.Bu iyonların az olması uykusuzluk,sıkıntı,gerginlik,migren,stres.. gibi şikayetlere sebep olur.Bu sonbahar, yağmurdan sonra yürüyüş yapmaya veya pencereleri açarak negatif iyonları solumaya nedersiniz?  :o)
  Okuduğunuz için teşekkürler... !!!

2 yorum:

  1. Harika… Paylaşımlarınız için teşekkürler ve tebrikler.:)

    YanıtlaSil
  2. Bu yazı beni çok mutlu etti.
    Teşekkürler :)

    YanıtlaSil